Strefa dla Firm

  » usługi

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /strony/znajdzprodukt/class/usluga.php on line 29
Zarządzanie zmianą w organizacji
Opis:

CEL: Najważniejszym celem szkolenia jest przygotowanie uczestników do czekających ich zmian w firmie. Rozwinięcie umiejętności pozytywnego wykorzystywania zmian, radzenia sobie z emocjami w sytuacji zmiany, radzenia sobie z oporem przed zmianą, usprawnienia pracy w procesie zmian. Celem szkolenia jest pomoc uczestnikom w odnalezieniu się w nowej sytuacji.

Cele pośrednie:

• Rozpoznanie reakcji na zmiany różnych grup pracowników
• Określenie głównych barier we wprowadzaniu zmian
• Identyfikowanie źródeł oporu pracowników
• Przełożenie negatywów na pozytywy
• Techniki przezwyciężania oporu pracowników
• Ocena efektów i motywów zmiany organizacyjnej
• Określenie potrzeb komunikacyjnych podczas zmian
• Określenie roli i zadań menedżera podczas zmian
• Rozwój kompetencji do zarządzania zmianą
• Wytyczne do budowania zespołu podczas zmian
• Poznanie dobrych praktyk motywowania w procesie zmian
• Budowanie kultury zmian w firmie
• Tworzenie wewnątrz firmowego rynku dla zmian
• Identyfikacja sił wzmacniających i utrudniających zmiany.

PROGRAM KURSU

Dzień dobry - Wprowadzenie i prezentacja celów szkolenia

• Krótka prezentacja programu
• Oczekiwania uczestników
• Ćwiczenie integracyjne

Kierowanie zmianą i innowacjami

• Dlaczego zmiany - stabilność to iluzja
• Dwa modele zmian
• Obszary zmian w firmie
• Reakcje na zmiany różnych grup pracowników

Główne bariery we wprowadzaniu zmian

• Opór jako siła napędowa zmiany

Ocena efektów zmiany organizacyjnej

• Ocena motywów zmiany organizacyjnej
• Najczęstsze przyczyny niepowodzeń zmiany organizacyjnej
• Kluczowe czynniki sukcesu zmiany organizacyjnej
• Studium przypadku – analiza sukcesu

Komunikacja w zmianie

• Rola komunikacji w skutecznym zarządzaniu zespołem
• Proces komunikacji – symulacja
• Skuteczność kanałów komunikacyjnych
• Komunikacja niewerbalna
• Bariery komunikacyjne i metody ich przezwyciężania
• Komunikaty pisemne czy ustne?
• Informacja zwrotna
• Komunikacja podczas zmian
• Konflikt podczas zmian

Lider i menedżer w procesie zmian

• Proces zarządzania
• Rola i zadania menedżera podczas zmian
• Co to znaczy być liderem dla pracowników
• Budowanie autorytetu
• Umiejętności lidera
• Lider zmian – zarządzający czy przywódca; różnice i ich waga
• Przewodzenie zmianom
• Kompetencje do zarządzania zmianą

Budowanie zespołu podczas zmian

• Co to znaczy być zespołem
• Współpraca, zaangażowanie, odpowiedzialność
• Analiza ról zespołowych
• Budowanie zespołu

Motywowanie i nagradzanie pracowników

• Rozwijanie umiejętności odkrywania własnych motywacji
• wewnętrznych
• Określanie potrzeb i czynników motywujących własny zespół
• Pieniądze - czynnik motywujący?
• Motywowanie w procesie zmian
• Nie finansowe czynniki motywacyjne
• Motywacyjne elementy komunikacji
• Jak pokonywać bariery w myśleniu i wpływać na zmianę
• zachowań

Budowanie kultury zmian w firmie

• Siły wzmacniające zmiany, siły utrudniające zmiany
• Tworzenia analizy pola sił

Co potem? Proces zmiany osobistej

• Syntetyczne podsumowanie treści szkolenia
• Wskazówki dotyczące wdrożenia nabytych umiejętności
• w praktyce
• Plan zmiany osobistej

Metodyka zajęć:

Zajęcia prowadzone są metodami aktywizującymi intelekt
i emocje, takimi jak: ćwiczenia indywidualne, zespołowe
i grupowe, psychodrama, modelowanie, symulacja sytuacji zadaniowej, mini-wykład, prezentacje i wizualizacje.